Mule w białym winie

mussels-410196_640

Nie wiem jak wy ale ja uwielbiam mule, szczególnie lubię te świeże, które dostać można nad morzem. Całe szczęście w sklepach coraz częściej dostać można świeże małże, warto czasem pochodzić po sklepach i poszukać bo smak świeżych jest o wiele lepszy niż tych mrożonych.

Lista zakupów:

  • Świeże mule – 1 kg
  • natka pietruszki
  • cebula
  • ząbek czosnku
  • masło – dwie łyżki
  • białe wino – 250 ml, najlepiej półwytrawne
  • szczypta soli i pieprzu

Zacznijmy od oczyszczenia muli. Na początek musimy wybrać puste muszle, są one do wyrzucenia. Następnie wybieramy te pootwierane, możemy spróbować zastukać nimi delikatnie o blat, jeśli się zamkną są dobre, jeśli nie musimy je wyrzucić. Kolejny krok to powycinanie wszystkich wystających z muszli narośli i nierówności, a także wyczyszczeni ich za pomocą drucianego zmywaka lub gąbeczki. Na koniec mule dajemy do sitka i dokładnie opłukujemy wodą.

Teraz możemy zabrać się do przygotowania dania. W garnku roztapiamy masło, dodajemy czosnek i cebulę. Smażymy przez chwilę, aż cebula się zeszkli. Następnie wlewamy białe wino i dodajemy pietruszkę, kiedy wino zacznie się gotować dodajemy mule, solimy i pieprzymy, gotujemy przez około 5-6 minut. Muszle powinny się otworzyć, jeśli, któreś pozostały zamknięte niestety musimy je wyrzucić.

Jak widzicie przygotowanie jest proste, nie zajmuje więcej niż 20 minut, a danie jest idealne na delikatną i romantyczną kolację. Mule mogą również posłużyć jako dodatek do większego dania. Smacznego! :)))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>